Projekty studenckie i uczniowskie

Moda dla środowiska

Celem projektu członków sekcji kulturoznastwa Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk było zwrócenie uwagi na zagadnienie zmian klimatycznych. W ramach projektu zorganizowano warsztaty, podczas których pokazano innym, jak zamienić używane ubrania w ciekawe i oryginalne części garderoby nadając im niepowtarzalny charakter albo nową funkcjonalność. Ponadto stare podkoszulki posłużyły jako reklama warsztatów – staną się materialnymi plakatami. Dodatkowo przygotowano wystawę prezentującą dokumentację warsztatów oraz wybrane elementy odzieży, które na nich powstaną. W ten sposób chciano zainspirować innych do większej troski o środowisko oraz spojrzenia na modę w sposób odpowiedzialny przez pryzmat aktualnych problemów klimatycznych.

Projekt realizowany w ramach programu Stowarzyszenia Europe4Youth "Partycypacja, Informacja, Wsparcie i Rozwój Młodzieży w Krakowie i Małopolsce" finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków programu PROO 1a. Liderem projektubyła Natalia Miedzińska  (uczestniczka zajęć sekcji kulturoznawstwa KMTPNiS pod patronatem UJ). Opieka merytoryczna: dr Kinga Anna Gajda

Nieznani i znani lokalni twórcy i tradycje

Celem projektu uczniów uniwersyteckiej klasy kompetencji międzykulturowych było, jak piszą w swoim wniosku: „Jako młodzi ludzie zauważyliśmy w naszym środowisku problem, polegający na deficycie wiedzy w tematach folklorystycznej kultury naszego regionu. Te zwyczaje, tradycje, jak i dzieła artystyczne z pokolenia na pokolenie zanikają, zostają zapomniane”.

24 stycznia odwiedzili Muzeum Etnograficzne, by spotkać się tam z Mają Spychaj - Kubacką, jedną z kuratorek wystawy zatytułowanej Heródek oraz poznać prace  artysty prymitywnego, Karola Wójciaka (tytułowego Heródka) i doświadczyć tego, co w sobie skrywają gnotki.

Efektem projektu jest film na temat twórczości wspomnianego artysty (dostępny na FB serwisu oraz Instytut Europeistyki) oraz podcast: https://www.spreaker.com/user/broadcastingeurope/krakyouth-radio-nieznani-i-znani-lokalni?fbclid=IwAR00jKA_1ml0yEG3Rv5Rlbpvu_aclFOnapDJtHtHZ4dh0mhAmQU1utnVv5g.

Projekt jest realizowany w ramach programu Stowarzyszenia Europe4Youth "Partycypacja, Informacja, Wsparcie i Rozwój Młodzieży w Krakowie i Małopolsce" finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków programu PROO 1a. Liderem projektu jest Maciej Kurzydło (uczeń uniwersyteckiej klasy kompetencji międzykulturowych w VIII LO). Opieka merytoryczna: dr Kinga Anna Gajda

 

Wizyta studyjna w Urzędzie Miejskim Miasta Chrzanowa

Członkowie Koła Naukowego Europeistyki UJ oraz studenci uczestniczący w kursie dr Kingi Gajdy pt. "Wizerunki kobiety i mężczyzny w kulturze europejskiej" odbyli w dniu 05.12 wizytę studyjną do Chrzanowa. W Urzędzie Miejskim w Chrzanowie spotkali się z burmistrzem p. Robertem Maciaszkiem, zastępczynią burmistrza p. Jolantą Zubik oraz radnym i studentem Instytutu, Krzysztofem Brandysem. Podczas spotkania studenci rozmawiali o politycznej i politycznej partycypacji młodych oraz kobiet i mężczyzn.

Projekt jest realizowany w ramach programu Stowarzyszenia Europe4Youth "Partycypacja, Informacja, Wsparcie i Rozwój Młodzieży w Krakowie i Małopolsce" finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków programu PROO 1a. Liderem projektu jest Sylwia Cabaj (przewodnicąca KNE). Opieka merytoryczna: dr Kinga Anna Gajda

 
Data opublikowania: 27.02.2020
Osoba publikująca: Kinga Gajda