Warsztaty edukacyjne nt. emigracji i integracji

W dniu 26 kwietnia 2019 roku na zaproszenie dr Kingi Anny Gajdy zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne nt. emigracji i integracji w Instytucie Europeistyki w Krakowie. Prowadzącymi były Marta Bogdańska oraz Maya Teryaki.

Celem projektu jest zrozumienie zjawiska migracji jako integralnego procesu funkcjonowania społeczeństwa oraz walka ze stereotypami i uwrażliwienie na odmienność kulturową.  Praca ma charakter warsztatowy, co umożliwia bezpośrednią rozmowę młodzieży z osobami z doświadczeniami migracyjnymi na zasadzie równorzędności. Pozwala również na zrozumienie sytuacji migrantów oraz uchodźców z perspektywy jednostki poprzez wykorzystanie materiałów z projektu fotograficznego "Exilium" M. Bogdańskiej.

W warsztacie brało udział 17 studentów z różnych instytutów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Pierwsza część w formie dyskusji dotyczyła tożsamości Polaków, przyczyn nietolerancji oraz niechęci wobec migrantów. W drugiej części studenci analizowali w podgrupach historie uchodźców syryjskich w Libanie. Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć ich problemy i potrzeby oraz zastanowić się nad możliwymi sposobami rozwiązania trudnych sytuacji życiowych, w których znaleźli się bohaterowie.

Data opublikowania: 06.05.2019